Ako na diaľničné známky

Na to aby ste mohli cestovať po diaľnici potrebujete platnú diaľničnú známku. Rezort sa ale rozhodol niektoré úseky o úhrady oslobodiť. Ktoré to sú? Cestovanie po diaľnici je nielen ekonomické, pretože cestujeme kratšiu trasu ale aj úsporné, pretože dokážeme jednoducho optimalizovať spotrebu pohonných hmôt. Cesta diaľnicou je ale spojená s povinnosťami, ktoré musia bežný motoristi dodržať. Inak im hrozí vysoká pokuta. Okrem dopravných predpisov platných pre rýchlostné cesty, diaľnice je potrebné mať platnú diaľničnú známku. Kedysi sme si museli kupovať diaľničné nálepky, ktoré informovali o forme úhrady poplatkov spojených s používaním diaľnice. Dnes funguje diaľničná známka na báze elektronickej formy. 

diaľničná známka

Diaľničné známky sú dostupné v rôznych variantách. A to ako desať dňová známka, mesačná známka alebo 365 dňová známka. Cenovo je ideálna práve 365 dňová diaľničná známka. Jej cena je 60 eur. Ak to porovnáme s mesačnou alebo desať dňovou je ekonomicky najúspornejšia. Desať dňová diaľničná známka stojí 12 eur a mesačná je v cene 17 eur. V blízkej budúcnosti ale k týmto známkam pribudne jedno- dňová diaľničná známka. O jej cene ani dátume zavedenia ešte nie sú stanovené presné a potvrdené informácie. 

odľahčenie ciest vo veľkých mestách

Veľké mestá na Slovensku sú mimoriadne zaťažené počtom áut. Práve preto sa rezort dopravy rozhodol vymyslieť riešenie ktoré by ulice veľkých miest odľahčilo. Odborníci tento fakt vnímajú pozitívne a s nadšením ho schvaľujú. Rozhodli sa motivovať vodičov na jazdenie obchvatmi, miesto zahlcovania mestských ciest. Preto napríklad úsek D4 v Bratislave bude patriť k bezplatným. Bezplatné budú podľa predbežných informácií aj niektoré úseky D1 aj D2 či D3. Rovnako sa do tohto zoznamu dostali aj rýchlostné cesty R1, R2, R3, R4 a časť R7. Podrobnejšie informácie prinesú vyhlásenia po schválení zoznamu a jeho zverejnení na informačných stránkach. Nezabudnite preto sledovať aktuálnu situáciu na cestách.